هواشناسی خراسان شمالی
نقش ماهواره های هواشناسی در پایش کربن دی اکسید اقیانوس ها
نقش ماهواره های هواشناسی در پایش کربن دی اکسید اقیانوس ها
امروزه ماهواره ها نقشی کلیدی در پایش سطح کربن اقیانوس ها ایفا می کنند اما دانشمندان هنوز در ابتدای کار برای فهمیدن قابلیت های آنها هستند.
توانایی ما برای پیش بینی اقلیم آینده وابستگی به توانایی پایش کربن خروجی از اقیانوس ها دارد. بنابراین ما نیاز داریم که بدانیم چه مقدار کربن در جو باقی می ماند و چه مقدار در اقیانوس ها و زمین ذخیره می شود.
اقیانوس ها به طور ویژه نقش اساسی را در کند کردن تغییر اقلیم دارند به این دلیل که در طول هزاران سال کربن را جذب و در خود نگه داری می کنند. گزارش ویژه مرکز بین دولتی تغییر اقلیم (IPCC) از نقش اقیانوس ها و کرایوسفر (یخچال های کره زمین) در تغییر اقلیم که در سپتامبر ارائه شده، به این نقش حیاتی اشاره می کند که اقیانوس در تنظیم اقلیم ما نقش دارد و به این دلیل نیاز به افزایش پایش و فهم سلامت اقیانوس احساس می شود.
اما طبیعت گسترده اقیانوس ها که بیش از 70 درصد سطح سیاره زمین را پوشانده اند، نشان می دهد که چرا ماهواره ها یک جزء اساسی هر نوع پایشی هستند.
یک مطالعه جدید، به رهبری دانشگاه اکستر، می گوید که افزایش بهره برداری از ماهواره های موجود ما را قادر به پر کردن "شکاف های حیاتی موجود در علم" برای نظارت بر آب و هوا می کند.
این کار گزارش می دهد که ماهواره ها اصولا برای مطالعه باد, درمدار قرار گرفته اند اما این توانایی را دارند تا چگونگی ترکیب اثر باران, باد, امواج, فوم (کف) و درجه حرارت را در کنترل حرکت انرژی گرمایی و دی اکسید کربن بین اقیانوس و جو رصد کنند.
علاوه بر این, ماهواره هایی که برای نظارت بر انتشار گاز بر روی سطح زمین راه اندازی شدند قادر به اندازه گیری انتشار دی اکسید کربن از اقیانوس ها هستند.
ماموریت های ماهواره ای آینده پتانسیل های بیشتری برای دانش جدید ارائه می دهند، از جمله توانایی مطالعه گردش داخلی اقیانوس ها. صور فلکی جدید از ماهواره های تجاری, برای نظارت بر آب و هوا و زندگی بر روی زمین طراحی شده اند، همچنین این ماهواره ها قادر به کمک به پایش سلامت اقیانوس هستند.
"نظارت بر جذب کربن توسط اقیانوس ها در حال حاضر برای درک اقلیم و برای اطمینان از سلامت آینده حیوانات که در آن اقلیم زندگی می کنند مهم است." دکتر جیمی شاتلر ، از مرکز جغرافیا و علوم محیط زیست در پنرین اکستر در کورنوال.
با نظارت بر اقیانوس ها ما می توانیم اطلاعات لازم برای کمک به حفاظت از اکوسیستم در معرض خطر و ایجاد انگیزه تغییرات اجتماعی نسبت به کاهش انتشار کربن را جمع آوری کنیم.
تیم تحقیقاتی شامل چندین دانشگاه و موسسه تحقیقاتی در اروپا، سازمان ملی اقیانوسی و جوی ایالات متحده، آژانس اکتشاف هوا و فضا ژاپن و آژانس فضایی اروپا می باشند.
محققان به دنبال یک"شبکه قوی" هستند که بتواند به طور پیوسته اقیانوس ها را رصد کند.
این شبکه نیاز به ترکیب داده ها از بسیاری از ماهواره های مختلف با اطلاعات حاصل از ایستگاه های خودکار نصب شده بر روی کشتی ها، وسایل نقلیه مستقل و شناور است که در مجموع می تواند به پیوسته دی اکسید کربن سطح آب را اندازه گیری کند.
پیشرفت های محاسباتی اخیر ، مانند موتور Google Earth ، که دسترسی آزاد و قدرت محاسبات را برای تجزیه و تحلیل علمی از مجموعه داده های ماهواره ای فراهم می کند نیز می تواند مورد استفاده قرار گیرد.
این تحقیق پیشنهاد می دهد که باید یک منشور بین المللی که باعث می شود داده های ماهواره ای در هنگام بلایای طبیعی به طور آزادانه در دسترس باشد تشکیل شود تا " فجایع آب و هوایی دراز مدت تولید شده توسط بشر" را در بر گیرد و متصدیان ماهواره های تجاری را به همکاری وا دارد.
این تحقیق تحت حمایت موسسه بین المللی علوم فضایی ISSI در برن سوئیس و توسط دکتر Shutler در دانشگاه اکستر و دکتر Craig Donlon در آژانس فضایی اروپا آغاز شده است.
تاریخ خبر: 4 نوامبر 2019
منبع خبر:
www.sciencedaily.com/releases/2019/11/191104083320.htm
تاریخ:
1398/11/12
تعداد بازدید:
116
منبع: