هواشناسی خراسان شمالی
معرفی دستگاه
تاریخچه هواشناسی خراسان شمالی

با توجه به ضرورت و نیاز بکار گیری آمار و اطلاعات هواشناسی در امور زیر بنایی، کشاورزی و... ، ایستگاه هواشناسی بجنورد در سال 1356تأسیس گردید. شروع کار داده برداری اطلاعات هواشناسی در خیابان قیام واقع در مرکز شهر آغاز و مدتی هم در خیابان 17 شهریور نیز داده برداری انجام شد.

پس از آن و بنا به تعریف استاندارد سازمان جهانی هواشناسی برای فعالیت مناسب ایستگاه سینوپتیک (همدیدی) و دور از موانع طبیعی و مصنوعی (ساختمان های مسکونی و ...) در سال 1364، اداره هواشناسی بجنورد به صورت استاندارد در مکانی خارج از شهر واقع در ابتدای جاده گرگان با مختصات جغرافیایی° 19 °57 شرقی و عرض جغرافیایی° 28 °37 شمالی و ارتفاع آزاد 1019 متر، انتقال و ساختمان این مرکز احداث گردید.

در سالهای اولیه ارتباط مخابراتی ایستگاه هواشناسی بجنورد به وسیله دستگاه بیسیم (SSB ) انجام می گرفت و به تدریج با پیشرفت تکنولوژی و برقراری خطوط تلکس، از دهه 70 ، ایستگاه به رایانه و خط تلکس تجهیز و از طریق این بستر ارتباطی، اطلاعات هواشناسی مخابره و پس از آن، استفاده از خطوط پرسرعت اینترنت و VPN و VSAT و MPLS ، مخابره اطلاعات هواشناسی را با سرعت بیشتر و در سطوح گسترده تر به انجام می رساند.

ایستگاه هواشناسی بجنورد بر اساس تقسیمات هواشناسی جهانی یک ایستگاه بین المللی محسوب شده و اطلاعات آن در ترسیم نقشه های جهانی مورد استفاده قرار می گیرد.

پس از تاسیس استان خراسان شمالی و تفکیک آن از استان خراسان بزرگ در سال 1384، اداره کل هواشناسی خراسان شمالی در محل اداره هواشناسی شهرستان بجنورد شروع به فعالیت نموده و پس از تخصیص اعتبار ساختمان فنی احداث شد. ساختمانهای در دست احداث( قبل از شکل گیری استان خراسان شمالی) ادارات هواشناسی شهرستان های اسفراین و جاجرم و همچنین ساختمان ایستگاه فرودگاهی ، در سال 1385 افتتاح و به بهره برداری رسید. ایستگاههای خودکار در شهرستان های شیروان و فاروج که قبل از سال 1385 نصب شده و داده برداری انجام می گرفت ساختمان اداری آن در سال 1390 افتتاح و به بهره برداری رسید.

در طی این سنوات، تعداد 7 ایستگاه خودکار در نقاط مختلف استان ( گیفان، رباط قره بیل، یکه سعود، کوسه سرانی، صفی آباد، راز و جرگلان و سنخواست) مورد بهره برداری قرار گرفت.

همچنین 5 ایستگاه اقلیم شناسی در مناطق پیش قلعه، تنگه ترکمن، سیساب، برزل آباد ، دشت و 25 ایستگاه باران سنج دیتالاگر و تعداد80 ایستگاه باران سنج دستی در نقاط مختلف استان احداث و داده برداری می کنند.

در سال 1387 سیستم sodar (دومین نمونه از ایستگاه های ویژه در سطح کشور است که تغییرات باد در لایه های مختلف ستون فوقانی را نشان می دهد) در ایستگاه هواشناسی فرودگاهی بجنورد راه اندازی گردید.

همچنین در همین سال تجهیزات ماهواره ای pc winsat ( پنجمین سری از دستگاهها در کشور که امکان دریافت تصاویر ماهواره ای و نقشه های مورد نیاز بخش پیش بینی را دریافت می کند) در اداره کل هواشناسی راه اندازی گردید.

در سال 1386 ایستگاه هواشناسی سیار شامل سیستم آنتن مخابراتیVSAT نصب شده بر روی خودروی پیکاپ و قابلیت نصب ایستگاه خودکار هواشناسی بوده ، مورد بهره برداری قرار گرفت.

در سال 1388 اولین ایستگاه جاده ای استان در گردنه امین الله و در سال 1391 دو ایستگاه جاده ای دیگر در چمن بید و اسدلی که جز 56 ایستگاه بر خط جاده ای است، همزمان در کل کشور توسط وزیر راه وشهرسازی و ریاست سازمان هواشناسی کشور در استان مورد بهره برداری قرار گرفت.

با توجه به این که سازمان هواشناسی یک سازمان تخصصی و پژوهشی می باشد و از کارشناسان و نیروهای متخصص استفاده می کند، این اداره کل نیز همکاری با مراکز دانشگاهی و تحقیقاتی را سرلوحه کار خود قرار داده و با دانشگاه های مختلف ارتباط نزدیکی دارد. بر اساس این همکاری، اداره کل هواشناسی خراسان شمالی در دانشگاه های آزاد شیروان و بجنورد سایت هواشناسی راه اندازی نموده و طرح های پژوهشی و تحقیقاتی مشترکی به انجام رسانیده است.
تاریخ به روز رسانی:
1397/12/22
تعداد بازدید:
6215